-A A +A

„Pierīgas partnerības” padome iedvesmas un pieredzes braucienā uz Gulbenes novadu (biedrība „Sateka”)

2016-09-25 21:46
Ko ir iespējams panākt ar LEADER programmu? Kā vietējā rīcības grupa var palīdzēt iedzīvotājam īstenot savas idejas, attīstot sevi un teritoriju? Iedvesmas un pieredzes apmaiņas vizītē biedrība „Pierīgas partnerība” devās uz Gulbenes novadu, kur biedrības „Sateka” ELFLA administratīvās vadītājas vadībā iepazina plašu LEADER spektru — īstenotus veiksmīgus sabiedriskos projektus, uzsāktas ražošanas tādās jomās kā galdniecība, produktu pārstrāde, rokdarbi. Visus vieno ideja, ka LEADER programma ir lieliska atspēriena platforma un partnerība var palīdzēt šo lēcienu veikt!
 
Diena sākās ar ābolu, bumbieru un citu augļu smaržu, viesojoties SIA „Vecpāpani”, kurā ar savu produkciju — mājas vīniem, ābolu un bumbieru čipsiem — iepazīstināja Māris Brencis.
Mājražošanas veicināšana ir arī viena no „Pierīgas partnerības” prioritātēm, attiecīgi Padomes pārstāvjiem bija interesanta gan idejas rašanās, gan projekta īstenošanas gaita. Saruna liek apdomāt arī partnerības iespējas palīdzēt vietējam ražotājam pozicionēt savu produkciju un atrast izplatīšanas kanālus, samazinot ceļu no ražotāja līdz patērētājam un attiecīgās izmaksas. Savu ceļu Padome turpināja ar sportisku, brīvprātīgu un teritorijai nozīmīgu iniciatīvu Lejasciemā, kurā projekta iesniedzēji, iegādājoties inventāru aktīvai brīvā laika pavadīšanai, ir mainījuši vietējo iedzīvotāju ikdienu, tagad jau piedāvājot arī trasi un treniņus rolleriem, skrituļslidām. Izveidotā vide un pašu iedzīvotāju atsauksmes izceļ brīvprātīgās pašiniciatīvas un gribasspēka nozīmi teritorijas labiekārtošanā un ikdienas dzīves veidošanā.
 
Apzināt projektu vērtēšanas procesa atšķirības, iedvesmoties iesniegto projektu daudzuma un kvalitātes veicināšanai, kā arī iepazīties ar biedrības papildu iniciatīvām Padome devās uz „Satekas” biroju Gulbenē. Viena no interesantākajām sabiedrības rosināšanas iniciatīvām ir bērnudārza audzēkņu zīmējumi par nepieciešamajiem uzlabojumiem, kas pieaugušo rokās var pārvērsties par reāliem projektiem. Teritorijā tiek īstenoti arī mazo projektu konkursi, kas paralēli vispārējiem stratēģijas nosacījumiem dod iespēju īstenot savas idejas konkrētās tēmās.
LEADER programmas un lauku attīstības daudzveidības apskate turpinās Stāķu pamatskolā, kurā īstenoti ēku labiekārtošanas projekti, veicinot citu iniciatīvu īstenošanos — muzeja izveidi, mūzikas un vizuālās klases atvēršanu. Par veiksmīgu vietējo ražotāju galdniecības jomā kļuvis Jānis Gangnuss SIA „GanCo”, ar lauku attīstības fonda līdzfinansējumu iegādājoties nepieciešamo inventāru. Savukārt tūrisma attīstībā savu roku LEADER programmā izmantojis Stāmerienas apvidus.
 
 
Nākamā diena turpinās Litenē, kur labiekārtota vide un apmeklētājiem radīta iespēja apskatīt un izbraukt ar retro automobiļiem. Turpinām iepazīties ar aktīviem mājražotājiem – SIA „Pededzes”, kas ar LEADER programmas palīdzību izmēģina un piedāvā dažādus produktus, kā garšvielu pulverus, sukādes, un SIA „Pakalnieši”, kas gatavo garšīgus sierus un citus piena izstrādājumus. Neņemot vērā dažādās pārbaudes un dokumentus, mājražotāji turpina nopietni strādāt un priecēt klientus ar gardiem, mājās gatavotiem produktiem.
 
Ceļš turpinās pie Gulbenes novada invalīdu biedrības, kas ne tikai ar projekta līdzfinansējumu iegādājušies aparatūru, kas dod iespēju invalīdiem pārvietoties grūtāk sasniedzamās vietās un vingrot, bet arī paši izgatavo dažādus interesantus rokdarbus, gūstot finansējumu citām aktivitātēm.
Ar garīgo izglītošanu un kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanu nodarbojas biedrība „Krustalīces mantojums”, kas sadarbībā ar Gulbenes evaņģēliski luterisko baznīcu īsteno dažādus projektus vietējās teritorijas labiekārtošanai un brīvā laika lietderīgai pavadīšanai.
Ceļojums noslēdzas veselīgā noskaņā, apskatot projektā iegādātā inventāra pienesumu vietējā uzņēmumā SIA „Tavai un manai veselībai”.
 
Visus apskatītos objektus vieno ideja par vēlmi attīstīties un LEADER programmas iespējām šo attīstību atbalstīt. Dažiem tā ir atspēriena punkts, citiem nākamais solis, bet visiem tas ir vairāk nekā tikai projekts – tas devis jaunas iespējas. Izmanto savējās!